Blog > Komentarze do wpisu

Elektorat Lewicowy podzielony

To nie Lewica jest podzielona, w zasadzie to elektora Lewicowy jest podzielony i zniechęcony do nas. Właściwie zniechęcony do całego systemu. Wszyscy jesteśmy obywatelami Polski, wszyscy widzimy jak jest pod rządami konserwatywnych partii źle funkcjonuje Polska. To już 11 lat.

Partie polityczne są organizacjami skupiającymi ludzi o podobnych poglądach. Podobnych, bo ciężko jest znaleźć ludzi o takich samych poglądach na daną kwestię. Nawet bliźniacy różnili się w kilku kwestiach. Kompromisowo można wypracowywać konkretne rozwiązanie. Jednak nie wiem dlaczego w naszym społeczeństwie kompromisy odpadają. Gdy jakiś polityk lewicowy zgodzi się z wprowadzonym rozwiązaniem przez obecny rząd, od razu jest uważany za zdrajcę ideałów lewicowych. Czy na prawdę politykiem lewicowym jest ktoś kto domaga się wycofania 500 plus? Chyba nie, bo co to za polityk lewicowy domagający się zniesienia socjalu? 2015 roku wybory zakończyły się porażką lewicy. W wyborach brały udział dwie partie polityczne utożsamiane z lewicą. SLD i Partia Razem. Obie poniosły klęskę. Jednak nie z winy podzielenia się elektoratu lewicowego na dwie grupy. Bo wyborcy partii razem nie czytali nawet ich programu, głosowali na lewicę, ale inną niż tą co kiedyś zawiodła. SLD samo się podkopało wchodząc w koalicję, której nikt poza politykami nie chciał.

Właśnie tu jest problem ze zjednoczeniem lewicy. Nie da się połączyć np. elektoratu SLD z elektoratem partii razem. Z prostego względu, bo elektora partii razem, to wyborcy lewicowi, którzy nie chcą głosować na SLD, ale chcą lewicy, tym samym dużo osób by nie zagłosowało, bo w koalicji ginie atut partii razem, czyli brak wspólnego, pochodzenia z SLD. 

Właśnie tu problem lewicy to podzielony elektorat, jedni chcą zjednoczonej lewicy, drudzy chcą, aby konkretni politycy już odeszli ze sceny politycznej. Jedni głosują na SLD, bo jest tam Leszek Miller innych on zawiódł. Dużo wyborców lewicowych ma też ciekawe wymagania kandydat ma być młody, ale z dokonaniami. Chociaż sami narzekają, że nie mają dokonań zawodowych, bo pracują na umowach zlecenie lub o dzieło. Tym samym sam elektorat skazuje siebie na wybieranie z ludzi, którzy już byli...

Prawdziwą przyczyną klęski były programy partii, które kandydowały do sejmu np. niejasny przekaz przez ZL co do uchodźców (SLD ustami L. Millera nie chciało przyjmować ich koalicjant chciał), partia razem chciała przyjmować jak leci. Wyszło niesłuchanie suwerena.

Apeluję nie jednoczmy lewicy na siłę, zadbajmy o programy swoich partii, aby one odpowiadały naszemu suwerenowi i jednoczmy się wokół programu, nie w wokół idei zjednoczenia lewicy. Bo tak na prawdę walka o jeden punkt z praw kobiet to troszkę za mało na istnienie lewicy.

Drogi wyborco, pamiętaj Ty też możesz mieć wpływ na program naszej partii, możesz np. w komentarzu do postu napisać co w programie polskalewica.pl Ci się nie podoba, lub co chciałbyś, aby pl podjęło w swoim programie.  Możesz też zostać sympatykiem pl, lub zostać członkiem partii.

wtorek, 20 grudnia 2016, bartoszstefanski

Polecane wpisy

Komentarze
2016/12/31 15:38:23
Słabością lewicy jest brak wymiany pokoleniowej, a co za tym idzie intelektualnej. Partia która przez lata była twarzą lewicy ( SLD) nie dopuszczała na biorące miejsca młode osoby, porzuciła pracę u podstaw, wolała chodzić do mediów. Żadna też próba niebratania się z SLD trwała rok. Potem albo wojenki na kanapie, albo los satelity SLD. Podziały, brak współpracy, wyjścia do ludzi
-
2016/12/31 20:42:19
Na prawicy też wielkiej przemiany pokoleniowej nie było. Wygrała obecnie partia, którą zarządza człowiek znany na prawicy od lat 80, udekorował się młodymi. Więc nie tyle brak przemiany pokoleniowej szkodzi. Sam głosowałem jeszcze na ZL ale wyszukałem na liście kandydatkę nie wiele ponad 30 lat... Gdyby ludziom chodziło o odmłodzenie głosowali by na młodych kandydatów. Marek Borowski w senacie świadczy o tym, że jednak, aż tak ludzie nie chcą odmłodzenia. SLD utraciło resztki mojej sympatii kiedy zaatakowało własną kandydatkę partia, która mówi o prawach kobiet o swobodach ubioru itp. nagle atakowała własną kandydatkę o ubiór. To już było pokazanie konserwatyzmu. Wyborcy lewicowi wcale nie chcą zbyt postępowej lewicy, ani nie potrzebują kolejnej partii konserwatywnej te mają na prawicy. Przyczyny współpracy różnych partii politycznych z SLD są różne. Tak jak i na prawicy.